… a nyári, késő őszi grillezések elmaradhatatlan kelléke.

Húsok mellé, sült zöldségeket belemártogatva, aki fogyaszt kenyérféléket annak pirítósra kenve.

Szerintünk otthoni friss alapanyagokból, adalékcuccok nélkül a legfinomabb.

Ez most egy ráérősebb változat télre eltéve, érdemes belőle sokat készíteni.

 

Hozzávalók:

 

 

 

2 kg kápiaparika

1,5 kg padlizsán

3 db nagy paradicsom*

2 fej fehérhagyma**

1 nagy fej fokhagyma

3 szál friss rozmaring***

1,2 dl házi libazsír****

2-3 ek. kezeletlen citromlé*****

ízlés szerint só

ízlés szerint frissen őrölt fekete bors

 

 

 

 

*Télre eltett hámozott paradicsom konzervet is használhattok hozzá.

**Lila hagymát is használhattok hozzá, nekünk most nem volt itthon.

***Szárítottat is használhattok hozzá.

****Használhattok hozzá kókuszolajat is, szerintünk libazsírral sokkal ízletesebb. A receptjét a linken találjátok.

****Használhattok helyette alma-, vagy borecetet is.

Elkészítése:

 

 

 

Az egész, megmosott, hústűvel megszurkált (nehogy felrobbanjanak a sütőben) padlizsánokat felpakolásszuk egy nagy méretű sütőpapírral kibélelt sütőlemezre, majd berakjuk a 200°C-ra előmelegített sütőbe.  Ha van grilletek, még jobb, hogyha grillen sütitek meg.Körülbelül 8-10 perc elteltével hozzátesszük a megmosott, egész paprikát is. Ha külön-külön sütitek a zöldségeket, akkor a padlizsánokat 35-40 percig, a paprikákat pedig 25-30 percig kell sütni.

Amikor a padlizsán megpuhult, a paprika héja pedig megfeketedett, kivesszük őket a sütőből. A paprikákat tálba tesszük, alufóliával 10-15 percre letakarjuk, hogy a héját könnyebben le tudjuk majd húzni. A padlizsánt meghámozzuk, a húsát szűrőtálba tesszük, hogy a belőle eltávozó nedvesség lecsepeghessen. A paprikának a héját lehúzzuk, a csumáját és a magjait eltávolítjuk.

A paradicsomokat X alakban bevágjuk, leforrázzuk, meghámozzuk. Libazsíron enyhén megpirítjuk a finomra vágott hagymát, a zúzott fokhagymát, hozzáadjuk a felkockázoztt paradicsomot, a paprikát, a padlizsánt és az apróra vágott rozmaringot. Sóval és borssal ízesítjük. Többször megkeverve, hogy le ne égjen, kb. 2 órán keresztül főzzük alacsony lángon. A főzés utolsó 10 percében leturmixoljuk. Ellenőrizzük az ízesítést, ha szükséges még sózzuk, borsozzuk és egy kevés frissen facsart citromlével savanyítjuk.

A krémet sterilizált üvegekbe töltjük, szorosan rácsavarjuk az előzőleg ugyancsak kifertőtlenített tetőt, majd dunsztoljuk, vagy a mosogatógép 70°C-os kb. 2 órás programjára tesszük. Felbontás után hűtőben tároljuk. Ebből a mennyiségből kb. 1 liter házi ajvárunk lesz.

 

Elkészítési idő: kb. 4 óra.